Na czym polega długoterminowy wynajem samochodów?

Wynajem samochodu to ciekawa oferta przeznaczona dla firm, które pragną uzyskać pojazd do prowadzenia działalności. Jest to rodzaj dzierżawy pojazdu, która umożliwia korzystanie z niego przez wyznaczony czas w zamian za wnoszenie opłaty. Na czym dokładnie polega długoterminowy wynajem samochodów?  

W wielu przedsiębiorstwach jednym z podstawowych narzędzi do prowadzenia działalności jest samochód. Można pozyskać go na różne sposoby, na przykład korzystając z finansowania zewnętrznego, na przykład kredytu czy leasingu. Obecnie do dyspozycji jest jeszcze jedna ciekawa opcja, czyli długoterminowy wynajem prowadzony przez wypożyczalnie samochodowe. 

Co to długoterminowy wynajem samochodu?

Pod pojęciem jak długoterminowy wynajem samochodów znajduje się wynajem pojazdu na dłuższy okres. W przepisach nie znajdziemy dokładnego wskazania czasu obowiązywania takiej umowy, ale w większości przypadków jest to czas od 1 roku do 5 lat. 

W ramach umowy wynajmu długoterminowego klient wypożyczalni otrzymuje do dyspozycji wybrany przez siebie samochód. Pozostaje on przy tym cały czas we własności wypożyczalni, jednak najemca może korzystać z niego według swoich potrzeb. 

Cena wynajmu jest zależna od wybranego modelu pojazdu oraz od jego parametrów. Ceny zależne są również od długości umowy – zasadniczo, im jest ona dłuższa, tym koszty mogą być niższe. 

Jaki samochód można wynająć długoterminowo?

Wypożyczalnie prowadzące długoterminowy wynajem samochodów mogą zaprezentować swoim klientom pełną gamę pojazdów do wyboru.  

Wśród nich znajdują się pojazdy luksusowe – limuzyny, auta klasy premium, ale również samochody miejskie, ekonomiczne. Można także zdecydować się na wynajem samochodów dostawczych, które potrzebne są do prowadzenia działalności. 

Długoterminowy wynajem samochodów – jak działa?

Wynajem pojazdów prowadzony długoterminowo jest dostępny na konkretnych warunkach, które określa umowa wynajmu podpisywana pomiędzy wypożyczalnią a klientem. 

Główne parametry oferty długoterminowego wynajmu pojazdów:

·      pojazd jest własnością wypożyczalni samochodów

·      czas umowy trwa od 2 do 5 lat

·      comiesięczne opłaty w wyznaczonej wysokości

·      wynajem bez konieczności wniesienia wkładu własnego

·      szacowany przebieg w czasie wynajmu samochodu

·      sygnowanie umowy serwisowej – koszty serwisu pokrywa wypożyczalnia

·      wnoszone opłaty obejmują koszty ubezpieczenia pojazdu

·      można zaliczyć opłaty za wynajem do kosztów uzyskania przychodów 

Wobec tego wtedy, gdy firma chce wybrać długoterminowy wynajem samochodów, należy zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły sygnowanej umowy, aby była ona korzystna dla najemcy pojazdu. 

Długoterminowy wynajem samochodów czy leasing?

Pod względem swojej formy długoterminowy wynajem samochodów jest podobny do leasingu operacyjnego. Każde z tych rozwiązań pozwala na korzystanie z pojazdu za wyznaczoną opłatą miesięczną, a pojazd nie przechodzi na własność klienta. Warto jednak wskazać, że wynajem a leasing mają jednak kilka kluczowych różnic. 

W przypadku leasingu klient ma możliwość wykupienia pojazdu po zakończeniu umowy, natomiast w przypadku wynajmu najczęściej nie ma takiej opcji, chociaż niektóre wypożyczanie dają taką możliwość.

Wynajem różni się również pod kątem zakresu umowy. W przypadku wynajmu można skorzystać z dodatkowych usług, na przykład serwisowych, przeglądów, dlatego też właściciel auta z wypożyczani nie musi zajmować się nimi we własnym zakresie. Ponadto nie musi on również kupować ubezpieczenia – polisę wykupuje wtedy wypożyczalnia, a klient płaci za nią w racie. 

Gdzie można skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodów?

Klienci chcący zdecydować się na długoterminowy wynajem samochodów mają taką możliwość w wielu różnych wypożyczalniach działających na terenie całego kraju. Oczywiście, przed podpisaniem umowy warto też wcześniej zapoznać się z różnymi propozycjami, aby dobrać tę najlepszą. 

Zatem długoterminowy wynajem samochodów jest ciekawą alternatywą dla leasingu pojazdów. Dla wielu firm jest on korzystniejszą opcją, ponieważ jest on wygodniejszy niż leasing, ale tylko w aspekcie obsługi pojazdu. Posiadamy jedną fakturę, a obsługa serwisowa pojazdu i jego historia jest problemem tego co finansuje, a nie użytkownika.