Leasing pojazdów – jak można go uzyskać?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie pojazdu dla firmy jest leasing. To sposób finansowania łączący w sobie specyfikę wynajmu oraz kredytu. Czym jest leasing pojazdów? W jaki sposób można go uzyskać? 

Gdy firma potrzebuje samochodu, może kupić go za własne pieniądze, może ubiegać się o kredyt, ale również może wziąć leasing. To właśnie ta ostatnia opcja cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród firm, ponieważ umożliwia szybkie i wygodne otrzymanie wybranego pojazdu. Niesie również ze sobą dodatkowe korzyści podatkowe. 

Co to jest leasing pojazdów?

Leasingiem nazywa się rodzaj umowy, która pozwala na wydzierżawienie, wynajęcie konkretnego przedmiotu w zamian za systematyczne opłaty – raty leasingowe.  

W procesie leasingu uczestniczą:

·      leasingodawca, czyli finansujący – firma, która oferuje leasing

·      leasingobiorca, czyli korzystający – klient firmy leasingowej 

Podstawą do leasingu jest umowa leasingowa, która określa jego warunki, koszty, a także okres leasingu, czyli czas jego obowiązywania. Po zakończeniu umowa klient może wykupić przedmiot leasingu. 

Dlaczego warto skorzystać z leasingu?

Leasing ma dla firm wiele zalet, co powoduje, że to popularna forma finansowania różnych sprzętów. Najczęściej wybierany jest leasing pojazdów, który umożliwia przedsiębiorcy na pozyskanie pojazdu osobowego czy dostawczego potrzebnego do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Główne korzyści związane z leasingiem:

·      brak konieczności angażowania własnego kapitału

·      korzystne warunki leasingu

·      przystępne ceny leasingu

·      optymalizacja kosztów podatkowych

·      możliwość odliczenia kosztów związanych z leasingiem od podatku 

Kto może wziąć leasing?

W porównaniu do kredytu samochodowego, jaki przedsiębiorca może wziąć na zakup pojazdu do prowadzenia działalności, leasing pojazdów jest łatwiej dostępny. Można otrzymać go bez konieczności posiadania wpłaty własnej, także wtedy, gdy firma rozpoczęła działalność niedawno i nie ma jeszcze wysokich zysków. Dokładne warunki leasingu są zależne od wybranej oferty, dlatego przedsiębiorca chcący zdecydować się na leasing pojazdów powinien zapoznać się bliżej z różnymi propozycjami, by dopasować tę najlepszą dla siebie. 

Jak wybrać najlepszy leasing na samochód?

Leasing udzielany jest przez różne firmy. Są to firmy leasingowe, które skupiają się właśnie na takim finansowaniu, ale również można ubiegać się o niego w bankach. Nie trzeba również udawać się do siedziby firmy leasingowej albo banku – umowę można podpisać także w salonach samochodowych.

Aby wybrać dobry leasing pojazdów, należy wziąć pod uwagę:

·      opłatę wstępną za leasing

·      czas trwania leasingu

·      waluta leasingu

·      maksymalna wartość przedmiotu leasingu

·      rodzaje leasingu – operacyjny, finansowy

·      stopa procentowa – stała lub zmienna

·      formalności związane z leasingiem

·      dodatkowe usługi 

Wobec tego najlepiej zwrócić się do kilku firm, które prowadzą leasing pojazdów, aby otrzymać indywidualne wyliczenia dla konkretnego przedmiotu leasingu. Następnie można ocenić, która oferta jest najkorzystniejsza. 

Co potrzeba, aby wziąć leasing?

Aby wziąć leasing, nie trzeba prezentować szeregu dokumentów. Atutem tej metody finansowania jest jej uproszczona procedura. W określonych przypadkach leasing pojazdów będzie jednak wymagał dostarczania dodatkowej dokumentacji. 

W ramach uproszczonej procedury leasingu wymagane są jedynie wypełniony wniosek leasingowy oraz specyfikacja dotycząca przedmiotu leasingu, na przykład faktura proforma.

W przypadku, gdy leasingodawca ma problem z oceną sytuacji klienta, może poprosić również o przekazanie dokumentów innych typów, na przykład wpis do ewidencji działalności gospodarczej, umowa spółki, deklaracje podatkowe, oświadczenia o stanie zobowiązań, oświadczenia o niezaleganiu z podatkami.

Podsumowując, leasing samochodu to korzystny sposób, aby pozyskać pojazd potrzebny do prowadzenia działalności gospodarczej. Przed sygnowaniem umowy leasingowej warto jednak zawsze zapoznać się bliżej z dostępnymi ofertami i wybrać taką, która będzie mogła zapewnić optymalne warunki i niskie koszty leasingowe.