Leasing pojazdów dla nowych firm – jak działa?

W wielu przedsiębiorstwach samochód jest głównym narzędziem prowadzenia działalności. Aby sfinansować taki wydatek, nie trzeba jednak decydować się na kredyt. Alternatywa to leasing pojazdów, z którego mogą korzystać także nowe firmy. Na czym polega taka oferta? 

Na czym polega leasing?

Leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej, która polega na wypożyczeniu, wydzierżawieniu pojazdu przez firmę leasingową klientowi w zamian za systematyczne opłaty – raty leasingowe. Warunki określa umowa leasingowa, która obowiązuje przez ustalony czas, na przykład na 2-3 lata. Po zakończeniu umowy można wykupić przedmiot leasingu. 

W leasing można wziąć różne wyposażenie. Najczęściej wybierany jest leasing pojazdów. Firmy mogą leasingować samochody osobowe, dostawcze, nie tylko nowe, ale także używane.

Dlaczego warto wybrać leasing?

Leasing pojazdów związany jest z wieloma zaletami, co powoduje, że obecnie taka forma finansowania cieszy się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców – także tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność. 

Zalety leasingu:

·      brak skomplikowanych formalności

·      niskie koszty leasingowe

·      brak konieczności angażowania własnego kapitału

·      optymalizacja kosztów podatkowych 

Czy leasing można dostać od pierwszego dnia prowadzenia działalności?

Leasingodawcy kierują swoje usługi nie tylko do firm, które na rynku działają już od dawna. Również obsługują firmy, które zostały założone niedawno. Możliwe jest otrzymanie leasingu na pojazd nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności. 

Leasing dla nowych firm jest korzystną propozycją dla tych, które nie mogą otrzymać jeszcze kredytu samochodowego, a także nie mają odpowiednich oszczędności, aby zakupić pojazd na własność.

Najczęściej leasing pojazdów dla nowych firm wymaga wniesienia opłaty wstępnej, gdy firma działa krócej niż 3 miesiące. Opłata ta wynosi najczęściej 10-15 proc. wartości pojazdu. Konieczne jest zatem posiadanie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, aby skorzystać z oferty leasingowej jako nowa firma.

Jakie dokumenty należy dostarczyć, by wziąć auto w leasing?

Aby otrzymanie samochodu w leasingu było jeszcze łatwiejsze, firmy leasingowe, w tym także banki, wychodzą naprzeciwko potrzebom swoich klientów i oferują im możliwość skorzystania z oferty na uproszczonych warunkach. 

Przedsiębiorca nie musi najczęściej dostarczać szeregu pism – podstawa to wniosek leasingowy oraz dokument dotyczący przedmiotu leasingu, na przykład jego faktura proforma. W określonych przypadkach firma leasingowa może zażyczyć sobie również innych dokumentów. 

Wśród dokumentów wymaganych do otrzymania leasingu znajdują się:

·      wpis do ewidencji działalności gospodarczej,

·      dowód osobisty

·      deklaracje podatkowe

·      deklaracja majątkowa

·      oświadczenie o zobowiązaniach

·      oświadczenie o niezaleganiu z opłatami w ZUS, US 

Dokładny wykaz dokumentów potrzebnych do uzyskania leasingu przekaże firma leasingowa. Informacje można znaleźć również na stronach firm leasingowych. 

Jak wybrać dobry leasing pojazdu?

Aktualnie leasing pojazdów prowadzony jest w wielu punktach, między innymi w bankach, firmach leasingowych. Można też skorzystać z niego za pośrednictwem salonów samochodowych prowadzących sprzedaż nowych i używanych pojazdów osobowych, dostawczych.

Aby wybrać dobry leasing samochodu, warto zwrócić uwagę na jego warunki, koszty oraz okres obowiązywania. Najlepiej skontaktować się z kilkoma firmami leasingowymi, aby otrzymać dokładne informacje. Następnie można porównać je ze sobą, aby podpisać najkorzystniejszą umowę. 

W wyszukaniu dobrego leasingu mogą pomóc również dostępne w internecie kalkulatory i porównywarki leasingów. Są to serwisy, które po wpisaniu do nich podstawowych informacji jak przedmiot leasingu, jego wartość, wpłata własna oraz okres leasingu prezentują indywidualne zestawienia ofert różnych form leasingowych.

Podsumowując, leasing to dobry wybór również dla nowych firm, które dopiero niedawno rozpoczęły swoją działalność. Wiele firm leasingowych pozwala na ubieganie się o finansowanie nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.