Długoterminowy wynajem samochodów – na czym polega?

Gdy przedsiębiorstwo potrzebuje pojazdu do prowadzenia działalności, może uzyskać go na różne sposoby. Wśród nich dostępny jest także długoterminowy wynajem samochodów, który pod wieloma względami jest podobny do leasingu. Na czym polega długoterminowy wynajem pojazdu? 

Z usług wypożyczalni samochodowych można skorzystać w różnych sytuacjach, między innymi wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Również taka oferta cieszy się zainteresowaniem wśród klientów biznesowych. Dla firmy wynajem pojazdu jest szybkim i łatwym sposobem na uzyskanie potrzebnego wyposażenia. 

Wynajem samochodów dla firmy – kiedy warto?

W wielu firmach samochód traktowany jest jako jeden z podstawowych sprzętów potrzebnych do realizacji obowiązków – służy do dojazdów do klientów i kontrahentów, załatwiania spraw urzędowych, dojeżdżania do firmy i jej oddziałów, przewożenia ładunków, na przykład maszyn czy materiałów. 

Firma może realizować powyższe obowiązki samochodem, który stanowi jej własność, jednak do dyspozycji jest jeszcze jedno rozwiązanie – korzystanie z udostępnionego pojazdu w zamian za systematyczną opłatę. W takiej formie działanie tylko leasing, ale również wynajem samochodów. 

Wynajem samochodu dla firmy – zalety:

·      szybkie pozyskanie pojazdu

·      różne samochody do wyboru

·      brak wysokich kosztów jednorazowych

·      sposób na czasowe powiększenie floty

·      możliwość oddania pojazdu po zakończeniu okresu wynajmu

·      brak kosztów serwisu, przeglądu – płaci wynajmujący

·      odliczenie kosztów wynajmu od podatku 

Krótkoterminowy a długoterminowy wynajem samochodów

Wypożyczalnie samochodowe oferują swoim klientom wynajem na różne okresy. Najczęściej dzieli się go na wynajem krótkoterminowy, a także na wynajem długoterminowy. Można spotkać się także z terminem wynajmu średnioterminowego. 

Wynajem krótkoterminowy trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Ten średnioterminowy od paru tygodni do około 1 roku. Natomiast długoterminowy wynajem samochodów odnosi się do umowy sygnowanej powyżej 1 roku. 

Jakie samochody można wynająć długoterminowo?

W ofercie wypożyczalni samochodowych zajmujących się wynajmem długoterminowym można znaleźć różne marki i modele pojazdów. Są to samochody klasy premium, tańsze auta miejskie, również pojazdy dostawcze. 

Z dostępnymi pojazdami można zapoznać się bliżej na stronach internetowych wypożyczalni. Są to najczęściej auta z ostatnich roczników, które są świetnie wyposażone, dlatego zapewniają wysoki komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. 

Na jakich warunkach prowadzony jest wynajem samochodów długoterminowo?

W porównaniu z innymi formami pozyskania pojazdów wynajem długoterminowy stanowi bardzo atrakcyjną ofertę. To powoduje, że jest on preferowany przez coraz więcej firm.  

Warunki wynajmu długoterminowego są na ogół porównywalne z leasingiem operacyjnym, ale pojawiają się również niewielkie różnice. 

Główne warunki długoterminowego wynajmu samochodów:

·      dłuższy czas obowiązywania umowy – od 1 roku do nawet 5 lat

·      comiesięczna opłata za wynajem samochodu

·      wpłata własna przy wynajmie samochodu długoterminowego

·      brak potrzeby pokrywania kosztów serwisowych, przeglądów

·      wskazany z góry limit kilometrów – za nadprogramowe kilometry płaci się dodatkowo, niektóre wypożyczalnie oferują wynajem bez limitu kilometrów

·      koszty ubezpieczenia zawarte są w comiesięcznych opłatach za pojazd 

Dokładne informacje o warunkach wynajmu można znaleźć w umowach oraz w regulaminach. Warto zapoznać się z nimi przed sygnowaniem umowy. W przypadku wątpliwości można skonsultować się również z prawnikami. 

Ile kosztuje długoterminowy wynajem samochodów?

Ceny, z jakimi związany jest długoterminowy wynajem samochodów, wynikają z kilku czynników.  

Na koszty wynajmu długoterminowego wpływają:

·      wybrany samochód

·      czas wynajmu samochodu

·      wpłata własna wymagana przy wynajmie

·      opłaty za nadprogramowe kilometry

·      dodatkowe usługi w ramach wynajmu

 

Dla wielu firm długoterminowy wynajem samochodów jest zatem korzystną alternatywą dla kredytu czy dla leasingu. Z aktualnymi ofertami wypożyczalni samochodowych oferujących taką obsługę dla klientów biznesowych można zapoznać się bliżej na ich stronach internetowych, telefonicznie i bezpośrednio w siedzibach.