Wady i Zalety najmu

Najem długoterminowy, co powinieneś o nim wiedzieć

Najem długoterminowyto inaczej umowaleasinguzwysokimwykupem, z serwisem auta i ubezpieczeniem w cenie miesięcznej raty.Ofertę składa się trochę jak klocki lego. To klient decyduje jaką opcję finalnie wybierze, a ta przekłada się finalnie na wysokośćraty.Na mocy umowy użytkowany jest samochód przez czas trwania umowy i na jej zakończenie zwraca się go firmie leasingowej, która podejmuje się sprzedaży auta. Najem długoterminowystanowi odpłatne użytkowanie samochodu na czas zobowiązania umowy, która trwa więcej niż 24 godziny.Aktualnie większość ofert jakie może spotkać na rynku i które są najbardziej preferowane, a zatemnajkorzystniejsze trwają 2 lata.Z takiej formy najmu mogą korzystać firmy posiadające wymieniane okresowo floty samochodów, jak i indywidualni użytkownicy, dla których to rozwiązanie jest wygodne i bardziej dostępne.

Wady najmu długoterminowego

Podpisując umowę najmu długoterminowego trzeba się liczyć z możliwością opłat dodatkowych, które mogą wynikać np. z uszkodzenia samochodu.O wypożyczony pojazd należy dbać, gdyż nadmierna eksploatacja może prowadzić do uszkodzenia podzespołów, za które płacić będzie klient. W najmie długoterminowym można od takich sytuacji się ubezpieczyć dodatkowo albo podpisać aneks do umowy, który chroni przed niezaplanowanymi opłatami. Umowę najmu należy przeczytać od deski do deski.

W pigułce wady wynajmu długoterminowego
  • Nie zakupisz w ten sposób auta używanego
  • Nie stajesz się właścicielem pojazdu
  • Jesteś zobowiązany do zadeklarowania ilości przejechanych kilometrów z góry. Za dodatkowe dopłacisz zgodnie z warunkami umowy
  • Dbanie o auto –dla tych osób które nie do końca zwracają uwagę na takie aspekty jak czystość oraz estetykę auta przy jego oddaniu może wiązać się to z dodatkowymi opłatami związanymi z naprawami uszkodzeń.

Zalety najmu długoterminowego

Za najmem długoterminowym przemawiają niższe opłaty niż te, które musiałby płacić klient w leasingu pojazdu lub przy zakupie auta za gotówkę. Zaletą jest szeroka oferta floty dla klienta w postaci samochodów osobowych, vanów i pojazdów dostawczych. Najem długoterminowy nie obciąża firmy i nie zmniejsza jej zdolności kredytowej. Ponadto umowa jest bardziej elastyczna i daje możliwość wyboru dodatkowych pakietów dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Można także dopasować indywidualnie czas trwania umowy. Daje nam to możliwość korzystania z atrakcyjnych oraz bardzo dynamicznie zmieniających się ofert na rynku. Dealerzy wiedząc, że mają umowy z instytucjami na gwarantowany wykup po wcześniej ustalonej cenie wypuszczają tzw. Hot deale z niską wpłatą, często 0% i niską ratą. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ realnie finansowane jest około 20-30% wartości auta. Jeżeli zatem zastanawiasz się nad kupnem auta w takiej formule warto zrobić rozeznanie na rynku i zbadać aktualne oferty

W pigułce zalety wynajmu długoterminowego
  • Niska rata za samochód z uwagi na wysoki wykup
  • Nie musisz wykupować auta po zakończeniuumowy. Bierzesz nowe
  • Bardzo często oferty szyte są z 0% wpłaty własnej
  • W pakiecie posiadasz opcje serwisu oraz ubezpieczenia –klocki lego
  • Elastyczna zmiana własnej floty w krótszym okresie czasu

Aspekty podatkowe

Zgodnie z polskim prawem możliwe jest odliczenie 50% podatku VAT na pojazdy użytkowane w trybie mieszanym, który polega na jednoczesnym użytkowaniu prywatnym i służbowym i 100 % podatku VAT przy użytkowaniu wyłącznie służbowym. Odliczenie całości opłaty wymaga prowadzenia szczegółowej ewidencji pojazdów i zgłoszenia auta do urzędu skarbowego.

Nadchodzące zmiany

Ministerstwo Finansów opublikowało we wrześniu 2018 roku projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych dotyczących m.in. obciążeń podatkowych związanych z użytkowaniem firmowych samochodów osobowych. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia od 2019 roku. Według projektu, w przypadku samochodów użytkowanych wyłącznie firmowo kosztem nadal będzie 100% wydatków eksploatacyjnych. Jeśli chodzi o auta użytkowane prywatnie i firmowo kosztem będzie75% wydatków eksploatacyjnych. Podniesiony ma zostać limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych (obecnie 20 tys. euro) do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych.

Podsumowanie

Najem długoterminowyjest korzystniejszym rozwiązaniem niż leasing czy zakup gotówkowy i praktycznie rynek oraz zmiany podatkowe dążą właśnie w tym kierunku. Wynajem długoterminowy posiada dodatkowe możliwości, które nie oferują inne formy użytkowania pojazdu. Wypożyczając samochód zapewniamy sobie jednocześnie komfort i elastyczność korzystania z samochodu. Dajemy sobie możliwość częstszej zmiany aut w krótszym okresie oraz mamy opcję jazdy znacznie lepiej wyposażonymi modelami z uwagi na elastyczną formę finansowania. Należy jednak na bieżąco śledzić przepisy, aby optymalnie dla siebie wybrać sposób zakupu czy wypożyczenia samochodu.