Wpłata własna przy leasingu – jaka jest jej wysokość?

Aby otrzymać samochód w leasingu, należy nie tylko wybrać pojazd i sygnować umowę, ale również wnieść opłatę wstępną, która określana jest jako czynsz inicjalny. Jaka jest wysokość wpłaty własnej przy leasingu samochodu? Czy warto wnieść wyższy czynsz przy sygnowaniu umowy?

Leasing pozwala wielu przedsiębiorcom na łatwiejsze prowadzenie działalności. Dzięki niemu można uzyskać pojazd bez skomplikowanych formalności i angażowania wysokiej kwoty własnej. Dodatkowym plusem są w tym przypadku korzyści podatkowe. Żeby jednak otrzymać auto, trzeba na ogół dokonać wpłaty wstępnej. 

Czym jest czynsz inicjalny?

Czynsz inicjalny, który określany jest także jako wpłata własna, opłata wstępna, to rodzaj wpłaty wnoszonej do firmy leasingowej przy zawieraniu umowy leasingu. 

Wplata własna w przypadku leasingu ma podobny charakter jak wpłata własna przy zaciąganiu kredytu w banku. Jej celem jest dodatkowe zabezpieczenie transakcji, dlatego podwyższa ona w tym przypadku szansę na otrzymanie pojazdu w leasingu.

Ile wynosi wpłata własna przy leasingu?

Na ogół firmy leasingowe ustalają wysokość wpłaty własnej dla leasingu na poziomie od 0,5% do nawet 45% wartości przedmiotu leasingu. Różnice te zależne są od szeregu czynników, dlatego też w przypadku jednego klienta firma może zażyczyć sobie zaledwie 1%, natomiast u innego wymagać będzie 30% wartości przedmiotu.

Zazwyczaj wyższa wpłata własna wymagana jest wtedy, gdy klient jest mniej wiarygodny dla firmy leasingowej, na przykład jest to nowo otwarta działalność, która na rynku istnieje dopiero od niedawna i nie ma jeszcze wysokich wpływów. Wtedy wysoki czynsz inicjalny ułatwi otrzymanie pojazdu w leasingu. Wyższa wpłata dotyczy też pojazdów używanych.

Na niższe kwoty mogą z kolei liczyć firmy o ugruntowanej pozycji, które są wiarygodne finansowo.W dobie pandemii również te które nie są w grupie ryzyk jakie określają leasingodawcy. 

Leasing bez wpłaty własnej

Warto też wskazać, że na rynku leasingowym dostępne są również oferty polegające na leasingu samochodów bez wpłaty własnej. W tym przypadku klient korzystający z oferty nie musi wnosić żadnych opłat przy zawieraniu umowy.

Leasing bez wpłaty wstępnej jest udzielany tylko tym klientom, którzy reprezentują sobą właściwy poziom wiarygodności finansowej, dlatego firmy nowe, mniejsze mogą wtedy nie skorzystać z takiej oferty. Standardowo firmy ze stażem powyżej 12mcy kwalifikują się do ofert bez opłaty wstępnej. Są to ogólno przyjęte zasady finansowania. 

Czy opłaca się wnieść wyższy czynsz inicjalny?

Przedsiębiorca chcący wziąć samochód w leasing może wnieść tylko taką opłatę, która jest wymagana przez firmę leasingową, ale również może być to większa kwota od wskazanej.

Wpłacenie większego czynszu inicjalnego jest zasadniczo bardziej opłacalne, ponieważ wpływa on na zmniejszenie comiesięcznego kosztu raty leasingowej oraz na ogólnie niższe koszty usługi. Oczywiście, zwiększają się wtedy także szanse na otrzymanie leasingu.

Różnice w opłatach pomiędzy wpłatą wynoszącą 10% oraz 45% wartości przedmiotu leasingu mogą różnić się nawet o parę tysięcy złotych po podliczeniu wszystkich kosztów leasingu. 

Dodatkowym atutem w przypadku wyższej wpłaty własnej jest duża korzyść podatkowa w miesiącu, w którym została ona poniesiona. Wtedy kwota ta może być zaliczona w koszty uzyskania przychodu, co pozwala na zmniejszenie obciążenia podatkami.

Jak wyliczyć koszty leasingu dla różnych wysokości wpłaty własnej?

Aby sprawdzić, jaka wysokość wpłaty własnej będzie najbardziej korzystna przy leasingu samochodu, warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów leasingowych. 

Są to serwisy, które zawierają prosty w wypełnieniu formularz – należy wpisać do niego wartość pojazdu, wysokość wpłaty własnej, okres spłaty, aby przekonać się, jaka może być wysokość raty. Dzięki temu można wykonać symulację kosztów leasingowych na bazie ofert różnych firm leasingowych i wybrać taką, aby wysokość raty kredytowej była na dogodnym poziomie.

Podsumowanie

Przy zawieraniu umowy leasingowej najczęściej konieczne jest wniesienie wpłaty własnej. Zabezpiecza ona transakcję i pozwala również na zredukowanie jej kosztów i obniżenie wysokości raty. Nowe firmy często muszą wpłacić czynsz inicjalny w wyższej wysokości. Podobnie jest w przypadku leasing aut używanych. Kwota wpłaty własnej może wahać się od około 0,5% do nawet 45% wartości przedmiotu leasingu. 

Zostaw dane. Skontaktujemy się z Tobą!