Leasing samochodowy dla firmy. Co warto wiedzieć?

Czym jest leasing?

W Polsce leasing stosowany jest od początku lat 90. To właśnie wtedy zyskał na popularności i do dzisiaj jest chętnie wybieraną formą finansowania przez firmy – zarówno te najmniejsze, jak i największe.  

Leasing jest jedną z umów cywilnoprawnych, w której uczestniczą dwie strony:

·      finansujący – leasingodawca, czyli firma leasingowa

·      korzystający – leasingobiorca, czyli klient, na przykład przedsiębiorca, konsument

Finansujący i korzystający podpisują ze sobą umowę leasingową, która określa najważniejsze parametry leasingu, w tym jego przedmiot, czas trwania, koszty. Na podstawie umowy finansujący przekazuje korzystającemu przedmiot leasingu w zamian za opłaty – raty leasingowe.

Po zakończeniu umowy leasingowej klient może pozostawić samochód, wykupując go we wskazanej cenie, na przykład 1% wartości. Może również zdecydować się na oddanie go firmie leasingowej i wyleasingowanie kolejnego pojazdu.

Dokładne informacje o leasingu na gruncie prawa polskiego zawiera Kodeks cywilny w art. 709–709.

Co można wyleasingować?

Najczęściej leasing kojarzony jest z pojazdami. Rzeczywiście, leasing samochodowy cieszy się największym zainteresowaniem wśród klientów firm leasingowych. Warto jednak zaznaczyć, że w leasing można wziąć nie tylko pojazdy.

Przedmiotem leasingu mogą być między innymi maszyny, urządzenia wykorzystywane w pracy, komputery, oprogramowanie.

Jaki samochód można wziąć w leasing?

W leasing najczęściej bierze się samochody nowe, prosto z salonu. Przedsiębiorcy wybierają samochody osobowe – zarówno kompaktowe auta miejskie, jak i większe, luksusowe sedany, samochody dostawcze, busy, samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe.

Wyleasingować można również pojazdy używane, ale warto wskazać, że firma leasingowa może w tym przypadku wymagać, aby samochód z drugiej ręki był w określonym wieku. Gdy będzie zbyt stary, wtedy odmówi udzielenia finansowania.

Jak długo trwa leasing na auto?

Czas trwania umowy leasingowej zależny jest od umowy sygnowanej pomiędzy finansującym a korzystającym. Zazwyczaj jest to okres 3 lat, jednak można również zdecydować się na leasing trwający 2 lata. 

Im krótszy okres leasingu, tym wyższy miesięczny koszt, dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na leasing 3-letni, który jest mniej obciążający dla budżetu firmy. Dodatkowo w przypadku leasingu na 3 lata można wykupić samochód w minimalnej cenie – 1% wartości końcowej.  

Jakie są rodzaje leasingu samochodowego?

Leasing samochodowy jest oferowany w dwóch wariantach:

·      leasing operacyjny

·      leasing finansowy

W przypadku leasingu operacyjnego możliwe jest wrzucenie w koszty uzyskania przychodu wydatków dotyczących przedmiotu leasingu, czyli pojazdu. Są to opłata początkowa, gdy została pobrana, rata leasingowa, wydatki na paliwo, przeglądy, kupno wyposażenia do pojazdu.

Z kolei leasing operacyjny pozwala na dokonanie odpisu amortyzacyjnego. W przypadku tego typu leasingu to leasingodawca, czyli firma leasingowa posiada zapisany pojazd w środkach trwałych.

Ile kosztuje leasing samochodu?

Na koszty leasingu składają się różne czynniki w zależności od wybranej przez klienta oferty, pojazdu, rodzaju leasingu. Na koszty składają się opłata wstępna, gdy będzie pobrana, w wysokości od 0,5% do nawet 10% wartości pojazdu, a także systematycznie płacone raty leasingowe.

Koszty leasingu można policzyć za pomocą dostępnych w internecie kalkulatorów leasingowych. 

Przykładowo, dla samochodu o wartości 60 000 złotych i przy pierwszej wpłacie w wysokości 5 000 złotych oraz 3-letnim okresie comiesięczna rata wynosi około 1 600 złotych.

Podsumowanie o leasingu

Leasing jest dla firmy korzystnym rozwiązaniem pod kątem finansowym. Nie wymaga angażowania dużych środków, jest dostępny na dogodnych warunkach, a także pozwala na korzystanie z optymalizacji obciążeń podatkowych, między innymi rozliczenia podatku VAT. Z dostępnymi ofertami leasingodawców można zapoznać się bliżej online.

 

Zostaw dane. Skontaktujemy się z Tobą!