Tajemnica Tourbillon

Jednymi z najbardziej unikatowych oraz pożądanych zegarków są te posiadające mechanizm Tourbillon. Wyeksponowany na ręce szczęśliwego posiadacza, świadczy o jego zamożności oraz poczuciu estetyki, a także znajomości trendów. Mechanizm Tourbillon to także świadectwo interesujących rozwiązań inżynierów sprzed ponad 200 lat.

 

 

Co skrywa w sobie tajemnicza nazwa?

Jednymi z najbardziej luksusowych zegarków, są te wyposażone w mechanizm typu Tourbillon. Termin ten pochodzi z języka francuskiego, a oznacza dokładnie trąbę powietrzną. Nazwa ta związana jest z ruchem, jakie wykonują wskazówki znajdujące się na tarczy zegara. Poruszają się w sposób spiralny, przywodzący na myśl wir powietrza. Szczególnie można to zaobserwować na współczesnych zegarkach, posiadających wskazówkę sekundnika. Maleńka wskazówka wiruje bez przerwy, a jej ruch przywodzi na myśl niewielką, zamkniętą w mechanizmie trąbą powietrzną.

Historia unikatowej konstrukcji

Mechanizm wynaleziony został pod koniec XVIII wieku. Jego odkrywcą jest Abraham Louis Brequet. Wynalazca ten Urodził się w 1747 roku w Szwajcarii. Pochodził z rodziny mającej wielopokoleniowe tradycje zegarmistrzowskie. Ojciec Berqueta był znanym zegarmistrzem, po którym syn odziedziczył wszystkie zainteresowania związane z konstrukcją zegarowych mechanizmów Tajemnice fachu młody Berquet poznawał pod okiem mistrzów w Paryżu, gdzie założył swoją własną pracownią. Niestety jego życiorys był tragiczny, w młodym wieku zmarła jego ukochana żona. Chcąc zapomnieć o tragicznych przeżyciach Berquet rzucił się w wir pracy. Oprócz Tourbillonów, których skonstruował ponad 30 w trakcie swojego życia, znany jest z wielu nowatorskich rozwiązań, stosowanych do dziś w fachu zegarmistrzowskim. Wystarczy wspomnieć o wymyślonym przez niego kształcie wskazówek, nazwanym na cześć nazwiska konstruktora wskazówkami typu Berquet.

 

 

Celem jaki przyświecał konstruktorowi przy tworzeniu mechanizmów Tourbillon, było możliwie największe poprawienie chodu zegarów. Skupił się na fizycznych właściwościach zewnętrznych, które oddziaływały na zegary stojące oraz noszone w kieszeni kamizelki. Na ich działanie miała wpływ przede wszystkim grawitacja, która potrafiła ingerować w balans oraz chwyt. By poprawić jakość pracy zegarów, bardzo ważne było odseparowanie czynników zewnętrznych, mających wpływ na ich działanie. Sztuka ta udała się Berquetowi, i w 1801 opatentował swój wynalazek.

 

Na czym polega działanie mechanizmu Tourbillon

Konstruktor wynalazł niezwykle precyzyjny mechanizm, zwany klatką Tourbillon. Dzięki niej koło wychwytu oraz balans mogę się obracać w sposób stały, niezależnie od pozycji w jakiej znajdowały się zegary. Niwelowało to nie korzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak właśnie grawitacja. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu wskazywanie czasu mogło być znacznie dokładniejsze. Kolejnym ważnym czynnikiem któremu swoją uwagę poświęcił wynalazca ,było dokładne wyważenie balansu, co także przekładało się na działanie zegarów bez zakłóceń. Mechanizm zegara wykonuje pełen obrót w czasie 60 sekund. Jeżeli w trakcie obrotu wskazówki, nie wpłyną na nią żadne czynniki zewnętrzne, pomiar czasu będzie precyzyjny. Do czasu wynalezienia tego mechanizmu, w zegarach bardzo częste były niepożądane odchylenia, które wpływały na błędny odczyt czasu.

Zastosowanie mechanizmu we współczesnych zegarkach

W mechanizmach zegarów z epoki Brequeta równocześnie działało kilkadziesiąt elementów, wykonujących ruch wokół własnej osi. Współczesne mechanizmy są niezwykle zaawansowane technicznie, i mogą posiadać. nawet kilkaset elementów. Aby wszystko doskonale działało, musi być dokładnie wyważone, a także wyliczone co do milimetra. Klatka wymyślona przez genialnego XVIII wiecznego zegarmistrza, obecnie stanowi pożądany element nowoczesnego designu współczesnych zegarków. Bardzo często mechanizm zostaje wyeksponowany pod szklaną płytką, by dokładnie było widać działanie zastosowanego z modelu rozwiązania. Obecnie ta unikatowa konstrukcja stosowana jest bardzo rzadko, i osoby posiadające tego typu zegarki, mogą poszczycić się niepowtarzalnymi egzemplarzami. Większość współczesnych zegarków jest cyfrowych, pozbawionych subtelności mechanizmu Brequeta. Ceny współczesnych zegarków z Tourbillonem oscylują od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Jednym z droższych na rynku jest F.B Journe Tourbillon Souveraine Dead Beat Second Platinum, który sprzedawany jest w Stanach Zjednoczonych. Jego cena wynosi zawrotną sumę 397 531 zł.

 

 

Zegarek tańszy kilka tysięcy oferowany jest przez firmę Luxus-Watch. Model IWC Portuguese Tourbillon Mystere Retrograde kupić mona już za 249 tysięcy złotych.

 

 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę bardzo ekscentryczna i nietypową manufakturę MB&F | HM7 | Aquapod. Ceny tych zegarków są równie imponujący jak wyzywający design. W ramach rozpoznania warto skorzystać z platformy chrono24 - https://www.chrono24.com/mbf/index.htm

 

Zostaw dane. Skontaktujemy się z Tobą!